Historia Klocków LEGO

Początki 

Początki firmy Lego zaczynają się w 1932 roku. W ów czas Ole Kirk Christiansen założył swój pierwszy warsztat produkcyjny, gdzie tworzył drewniane drabiny oraz zabawki. Warsztat był umiejscowiony w duńskiej wiosce Billund. Nazwa ,,LEGO” pierwszy raz ukazała się światu w 1934 roku za sprawą Christiansena, który wymyślił tę nazwę dla swojego warsztatu. Początkowo firma stale poszerzała swoją gamę zabawek drewnianych, można było kupić drewniane samochody czy zwierzątka. Ole Kirk Christiansen jednak szybko dostrzegł potencjał w tworzywach sztucznych i już w 1947 roku z taśmy produkcyjnej firmy zjechały pierwsze zabawki plastikowe, co zwiększyło również popyt na zabawki Lego. 

Narodziny słynnych klocków

Twórcą pierwszych, znanych nam klocków Lego jest syn założyciela firmy Godfred Kirk Christiansen, który stworzył pierwsze klocki zamieszczając do pustego w ów czas klocka, specjalne rurki. Ten zabieg wzmocnił siłę łączenia się klocków ze sobą. Odkrycie to pozwoliło na budowanie stabilniejszych klockowych budowli i widząc jaki to ma potencjał, szybko nowe klocki trafiły na rynek, tworząc niemałe zainteresowanie nowym produktem. 

Kluczowa decyzja 

W roku 1960 doszło do pożaru w firmie lego. Spłoną doszczętnie budynek odpowiedzialny za produkcje drewnianych zabawek. Przedstawiciele firmy stanęli przed decyzją, którą poprzedziła analiza rynku. Prognozy wskazywały wzrost popytu na plastikowe klocki. Straty w wyniku pożaru były zbyt duże i próba odbudowy wiązała się z dużymi kosztami. Firma podjęła decyzję skupić się jedynie na rozwoju plastikowych klocków, porzucając produkcję drewnianych zabawek. Zaczęto tworzyć instrukcje montażowe, zestawy, schematy, czy udoskonalono surowiec do budowy klocków, aby wzmocnić klocki. 

Lego obecnie 

Obecnie firma cieszy się ogromną popularnością o czym świadczą dane, że firma posiada około 70% udziału w światowym rynku klocków. To oznacza, że produkty lego trafiły do 400 milionów ludzi na całym świecie. Klocki lego jeszcze wiecej lat posłużą nam do zabawy w naszych domostwach, dostarczając nam mnóstwo frajdy. 
Historia Lego, Rozwój Lego, Narodziny Lego